1 LISTOPADA W ŁOMŻY

28 października 2019
cemetery-883417_1280-1280x960.jpg

Rozpoczął się tydzień przygotowań do obchodów dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. Pierwsze dni listopada wprowadzają nas w nostalgiczny nastrój wspomnień. Odwiedzamy cmentarze, spotykamy się z rodziną, bardziej  myślimy o przemijającym czasie.  Wybierając się na cmentarz często zastanawiamy czy zabierać ze sobą dzieci. Coraz częściej odcinamy nasze pociechy od teamów ciężkich i trudnych chcąc w ten sposób zaoszczędzić im przykrości. Próbując rozwiać wątpliwości zajrzałyśmy do porad ekspertów.

Czy iść na cmentarz z dzieckiem?

– Idąc z dzieckiem na groby, warto opowiedzieć, kim była i co lubiła bliska osoba, której grób odwiedzamy. Pozwólmy dziecku wybrać kwiaty  oraz postawić znicz – poczuje się wtedy ważny i te listopadowe święta staną się mu bliskie.

Czy wyjaśniać dziecku, co to znaczy, że ktoś umarł? A może unikać tego tematu, by go nie smucić?

– Mówiąc o takich sprawach należy brać pod uwagę dziecięcą wrażliwość. Trzy-, czterolatki nie są w stanie pojąć zjawiska śmierci, nie umieją zrozumieć i zaakceptować jej nieodwracalności. Nawet małym dzieciom trzeba wytłumaczyć, że śmierć jest po prostu częścią życia. Rodzimy się, żyjemy, a potem umieramy i wtedy nasze ciało zastanie pochowane na cmentarzu. Jeśli jesteśmy wierzący, dodajmy, że po śmierci dusza odchodzi do innego, lepszego świata, gdzie będzie już zawsze. Jeśli nie wierzymy w Boga, można powiedzieć, że jesteśmy w pamięci i sercach bliskich. Śmierć i pamięć o zmarłych nie powinny być tematem tabu.

Jak zaplanować Święto Zmarłych z dzieckiem?

– Ustal wcześniej, które groby odwiedzicie. Wędrówka po cmentarzu nie powinna być dla dziecka zbyt męcząca, bo wtedy dzień Wszystkich Świętych będzie kojarzył się maluchowi z czymś mało przyjemnym.

Rozmawiając z dziećmi o przemijaniu warto zwiedzić stary cmentarz przy ul. Kopernika w Łomży. Oglądając stare nagrobki poznajemy przeszłość naszego miasta i jego mieszkańców. Osoby które naprawdę wpadną w nostalgiczny nastrój mogą zajrzeć na nową stronę internetową utworzoną przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów „Nazwiska łomżyńskie Name Lomza”. Gdzie można znaleźć swoich przodków i przeczytać ciekawostki dotyczące historii Łomży

LINK do Strony znajdziecie tu:

wirtualnie.lomza.pl

Jak co roku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zdecydował o tym, że 1 listopada br. komunikacja miejska w naszym mieście będzie bezpłatna. Uruchomiona zostanie również specjalna linia autobusowa, która będzie kursowała po Łomży łącząc cmentarze przy ul. Wojska Polskiego, Przykoszarowej i Kopernika oraz dojedzie do Piątnicy i Drozdowa. Dodatkowo kilka kursów linii 8 i 10 zostanie wydłużonych do Kupisk Nowych. Gorąco zachęcamy do korzystania z bezpłatnych linii, oszczędzając sobie tym samym stresu stania w korkach i szukania miejsca parkingowego.