Laboratorium Teatru 4 – Warsztat aktora i spektakle

15 października 2019
palais-garnier-1096888_1280-1280x426.jpg

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na czwartą już edycję Laboratorium Teatru, która odbędzie się 18 i 19 października. Tym razem wykładowcy Akademii Teatralnej prezentować będą warsztat aktora. Na zakończenie części ćwiczeniowej – dwa spektakle… Szczegóły poniżej…

 

Daty i godziny :
18.10.2019 / piątek – godz.17.00-20.00
19.10.2019 / sobota – godz. 10.00-17.00
Miejsce : MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, Łomża
Koszt : 50 zł / osoba
Ilość miejsc ograniczona
Rezerwacja : tel. 086 216 32 26

Warsztat prowadzą: Mateusz Smaczny i Błażej Piotrowski

 

MATEUSZ SMACZNY

Aktor Białostockiego Teatru Lalek. Doktor sztuki. Absolwent i wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, filia w Białymstoku. Na co dzień można go zobaczyć między innymi w spektaklach Słomkowy kapelusz, Puszczańskie opowieści, Texas Jim czy Cudowna lampa Aladyna. Ponadto występował gościnnie m.in. w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu czy w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni. Współreżyser i opiekun artystyczny kilku projektów artystycznych, m. in. wielokrotnie nagradzanego monodramu Karoliny Martin Trzy ćwierci do śmierci.

O warsztacie:

Warsztaty będą dotyczyły szeroko pojętego treningu aktorskiego. Uczestnicy, na podstawie licznych ćwiczeń i gier teatralnych, będą mieli okazję poznać wiele tajników aktorskiego rzemiosła. Świadomość i plastyka ciała, zdolność improwizacji, wyobraźnia oraz otwartość emocjonalna – to umiejętności przydatne nie tylko na scenie, ale także w codziennym, kreatywnym życiu.

BŁAŻEJ PIOTROWSKI

Ukończył Akademię Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, w roku akademickim 2011/2012. Obecnie prowadzi samodzielnie, na wspomnianej uczelni, szósty rocznik studentów na bazie autorskiego programu nauczania przy przedmiocie o nazwie Klasyczne techniki animacji, który polega na zapoznaniu studentów z technikami animacji zwanymi kolejno Kukła, Pacynka, Jawajka. Jako aktor występuje na co dzień na deskach Białostockiego Teatru Lalek. Współtworzy Fundację Teatr Latarnia, która rozwija białostocki teatr alternatywny oraz organizuje w przestrzeniach miejskich wiele akcji społeczno-kulturalnych (m.in. potańcówki, koncerty, warsztaty), cieszące się licznym udziałem mieszkańców.

O warsztacie:

W trakcie wspólnego spotkania na warsztatach skupimy się na wyobraźni aktora, która kieruje jego działaniami scenicznymi. Precyzja wykonania będzie przedmiotem naszego zainteresowania. Wspólnie nazwiemy czego potrzeba aby wytwory wyobraźni aktora były czytelne dla widza. Będziemy analizowali działania aktora na scenie, na bazie praktycznych działań uczestników warsztatów w obrębie etiud skonstruowanych uprzednio przez prowadzącego. Pozwoli to skierować uwagę warsztatów na działanie, a nie na teoretyzowanie.

KONTEKSTY w wykonaniu Michała Murawskiego

ODMĘT w wykonaniu Michała Ferenca

Data : 20.10.2019 / niedziela

Godzina: 18.00

Miejsce : Scena na Piętrze, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, Łomża

Bilety : 20 zł

KONTEKSTY

To spektakl-eksperyment. Michał Murawski (autor przedstawienia) próbuje odnaleźć porządek świata, konstruuje i dekonstruuje wszechobecnie panujące relacje. Aktor mierzy się z przestrzenią, która w wyniku eksploracji odkrywa przed nim swoje tajemnice. „Konteksty” dają szansę na dostrzeżenie ukrytej rzeczywistości w codzienności, pod warunkiem uruchomienia wyobraźni. Etiuda powstała w ramach zajęć Teatru ożywionej formy (III rok).

 

obsada: Michał Murawski
opieka artystyczna: Wiesław Czołpiński i Kamila Wróbel-Malec
obsługa techniczna: Maciej Grzegorczyk
czas trwania: 30 min

ODMĘT

Najtrudniej napisać pierwsze zdanie. Podobnie jak trudno jest podjąć dojrzałą decyzję. Wszystko wymaga odwagi, ryzyka. Trzeba się spakować. Ruszyć. A co, jeśli toniemy w odmętach myśli, skojarzeń i niepewności? Czas upływa i jeżeli nie wykonamy pierwszego kroku, grozi nam szaleństwo. Czasem jednak niepewność zabiera nas w prawdziwą podróż – tę gdzie spotykamy siebie, zadajemy sobie najcelniejsze pytania, a odpowiedzi pojawiają się samoistnie. „Odmęt” to impresja na temat „Przygód Sindbada Żeglarza” z „Baśni 1001 nocy” – tworzona na oczach widzów iluzja wiary w życie pozornie bezwartościowych przedmiotów. Refleksja o tym, że zgubić się, to odnaleźć właściwą drogę. Etiuda powstawała jako egzamin w ramach zajęć Technika pracy z aktorem – sceny lalkowe w V semestrze na kierunku reżyserii Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

 

reżyseria: Marek Idzikowski
występuje: Michał Ferenc
muzyka: Michał Ferenc, Dawid Mkrtchyan
opieka pedagogiczna: Bernarda Bielenia
czas: 40 min
wiek: bez ograniczeń

Laboratorium Teatru

to cykl spotkań z artystami i twórcami teatralnymi, dzięki którym mieszkańcy Łomży i regionu będą mogli empirycznie doświadczyć, na czym polega praca w teatrze. Jak pod laboratoryjną lupą, uczestnicy warsztatów prześledzą wszystkie etapy budowania roli teatralnej (warsztaty aktorskie, emisji głosu, pracy z ciałem) i sposobu wyrazu (teatr tańca, formy, cieni, improwizacji). To metoda oparta o relację mistrz- uczeń, najlepszą z możliwych ścieżek rozwoju artystycznego. Każdy warsztat zakończy profesjonalny spektakl zespołów teatralnych zaproszonych do prowadzenia warsztatów, adresowany do wszystkich mieszkańców miasta. Finałem projektu będą Ogólnopolskie Konfrontacje Teatralne, zaplanowane na 6-7 grudnia 2019 roku, podczas których warsztatowicze pokażą (pozakonkursowo) spektakl przygotowany podczas wszystkich edycji warsztatów.

——————————————————————————————————–

WYDARZENIE DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY

——————————————————————————————————–

 

 

 

 

Miejski Dom Kultury

– Dom Środowisk Twórczych

Ul. Wojska Polskiego 3

18 – 400 Łomża

tel. 86 216 32 26

www.mdk.lomza.pl