Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych i recytatorów dorosłych do udziału w 66. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Eliminacje miejskie konkursu odbędą się w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży ul. Wojska Polskiego , w dniu 28 kwietnia (środa) 2021 r. o godz. 10.00. Karty zgłoszenia (do pobrania ze strony www.mdk.lomza.pl) należy kierować do Joanny Klamy pocztą elektroniczną na adres:j.klama@mdk.lomza.pl do 21 kwietnia 2021r (włącznie).
Osoby nagrodzone zostaną zaproszone do udziału w eliminacjach wojewódzkich 66. OKR, które odbędą się 15 maja 2021 r (sobota), o godz. 10.00, w Spodkach PIK, ul. św. Rocha 14.
1.Uczestnicy turnieju występują w dwóch kategoriach:
-młodzieży szkół ponadpodstawowych;
-dorosłych
2.Repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach: 2 utwory poetyckie i prozę.
3.Do prezentacji uczestnik wybiera 2 utwory: prozę oraz utwór poetycki. Łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.
1.Uczestnicy –tylko soliści –występują bez podziału na kategorie.
2.Repertuar obejmuje: 3 utwory śpiewane i 1 utwór recytowany.
3.W odniesieniu do repertuaru śpiewanego obowiązują następujące zasady:
-wykonywane mogą być wiersze, które zostały opublikowane w książkach lub prasie literackiej;
-przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę;
-uczestnicy mogą wykonać trzeci utwór z tekstem własnym.
4.Do prezentacji uczestnik zgłasza 2 utwory śpiewane, 1 recytowany i ewentualnie jako trzeci – śpiewany utwór z tekstem własnym. (Do przeglądów wojewódzkich włącznie prezentacja utworu recytowanego jest obowiązkowa). Łączny czas ich wykonania nie może przekroczyć 12 minut.
5.Do akompaniamentu może być stosowany 1 instrument lub mały zespół muzyczny (do 3 osób) bądź wcześniej dokonane nagranie (półplayback).
6.Utwór znany i posiadający określony kształt wykonawczy podlega ocenie tylko wówczas, gdy uczestnik przedstawił nową, własną interpretację.
1.Uczestnicy występują bez podziału na kategorie.2.Pierwszy stopień eliminacyjny ustala wojewódzki organizator Konkursu.3.Uczestnicy przygotowują spektakl w oparciu o dowolny materiał literacki. Czas trwania nie może przekroczyć 30 minut.
Jest to turniej dla poszukujących nowych form wypowiedzi. Dla przykładu –występ, który nie jest recytacją, a nie stał się jeszcze teatrem; łączenie –w obrębie jednego utworu –mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Takie propozycje muszą jednak wychodzić od słowa, być próbą jego interpretacji, sprawdzenia jego związków z innymi językami sztuki.
Obowiązują następujące zasady:
1.Uczestnicy występują bez podziału na kategorie.
2.Repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów)
3.Dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem).
Czas występu nie może przekroczyć 7 minut.
Prosimy o dokładne zapoznanie się ze szczegółowym regulaminem konkursu, dostępnym na stronie
UWAGA: Ze względu na epidemię COVID-19, chcemy ułatwić Państwu udział w Konkursie, dlatego zgłoszenia należy nadsyłać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną na e-mail Organizatora (konkurs.poetycki@mdk.lomza.pl). Zgłoszenia przesyłane drogą pocztową, nie będą brane pod uwagę.
Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać trzy dokumenty:
• pierwszy zawierający zestaw wierszy podpisany tylko i wyłącznie godłem, (format dokumentu to DOCX/DOC, lub PDF)
• drugi plik zawierający godło, imię i nazwisko autora, wiek, numer telefonu, adres do korespondencji, e-mail, krótką notę biograficzną (format dokumentu to DOCX/ DOC lub PDF)
• trzeci to podpisane oświadczenia (scan lub wyraźne i ostre zdjęcie) dotyczące zgody przetwarzanie danych osobowych:
a) w przypadku osób nieletnich zgodę podpisuje opiekun prawny każdego uczestnika według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do Regulaminu
b) w przypadku osób pełnoletnich zgodę na udział w konkursie podpisuje uczestnik, według
wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do Regulaminu.
Ciąża to niewątpliwie piękny okres w życiu kobiety, jednak często ciężko cieszyć się tym czasem, kiedy towarzyszy temu ból. Większość bólów z jakimi musi zmierzyć się przyszła mama to bóle miednicy oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Problem ten jest na tyle poważny, że zmaga się z nim ponad połowa kobiet. Najczęściej pojawia się około 22 tygodnia ciąży i nieleczony zostaje z kobietą długo po porodzie. Nawet 25% pacjentek poporodowych odczuwa ten dyskomfort.
Mogą być one spowodowane:
Bóle te są nierzadko bagatelizowane. I tak właśnie pominięcie takiego problemu może prowadzić to poważnych dysfunkcji.
Pacjentki zgłaszające bóle dolnych części pleców w ciąży w przeszłości uskarżają się na:
Natomiast wprowadzenie jak najwcześniej interwencji zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje dolegliwość.
Tym zadaniem zajmuje się przede wszystkim fizjoterapeuta uroginekologiczny, który poprzez odpowiednie postępowanie poprawi stan pacjentki. Postępowanie rehabilitacyjne, jak w każdym wypadku, powinno być dobrane indywidualne a elementy, które wchodzą w jego skład to:
Postępowanie fizjoterapeutyczne należy wdrożyć od początku pojawienia się objawów bólowych. Czas w tym wypadku ma duże znaczenie, ponieważ zdecydowanie przyspieszy powrót do zdrowia.
Podsumowując należy dodać, że badania pokazują, że fizjoterapia jest najlepszą formą łagodzenia bólów odcinka lędźwiowego i miednicy, zmniejsza nie tylko wspomnianą dolegliwość, ale poprawia jakość życia ciężarnych. W Łomży fizjoterapia uroginekologiczna jest dostępna w Centrum Medycznym Cemed.
oprac. Izabela Chaberek Centrum Medyczne Cemed.
W Polsce dostępna dla publiczności jest wystawa „The art of Banksy. Without limits” Można ją obejrzeć w Warszawie w Centrum Praskim Koneser. Nie jest to wcale tak daleko od Łomży:) Organizatorzy tak piszą o artyście i jego sztuce:
Kiedy tematem staje się sztuka uliczna, nie sposób o nim nie wspomnieć. Banksy, prawdopodobnie najsłynniejszy i zarazem najbardziej tajemniczy artysta graffiti na świecie. Około 40-letni Brytyjczyk z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy, ale jego prace podbijają nie tylko ulice, ale także domy aukcyjne na całym świecie.
Banksy jest uważany za jednego z najcenniejszych współczesnych artystów. Wystawa „The Art of Banksy” prezentuje ponad 100 prac artysty – naniesionych na różnego rodzaju materiałach, w formie zdjęć, rzeźb i wielu innych. Ponadto niektóre jego prace są tworzone z wykorzystaniem jego własnej techniki – szablonów stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie. Film dokumentalny daje wgląd w jego życie i pracę, a wszystko to w wyjątkowej scenografii. Wystawa zapewnia naprawdę imponujące doświadczenie i jest obowiązkowym punktem programu, dla każdego kogo porusza lub zaciekawia sztuka Artysty.
Wystawa opuściła w 2016 roku Instabuł i od tego czasu gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie, Wiedniu, a teraz przyjeżdża do Warszawy. Wystawa zawiera najpopularniejsze graffiti takie jak „Girl with Balloon”, „Bomb Hugger”, „Police Kids”, „Pulp Fiction” czy „Flower Thrower”.
Swoimi krytycznymi, często politycznymi działaniami Banksy napisał nieco inną historię sztuki. Niepokojące tematy są malowane na ścianach poetycko i humorystycznie. Samoniszczący się obraz jednego z jego najbardziej znanych dzieł „Girl and Balloon” był spektakularny i wzbudził duże zainteresowanie na całym świecie.
Po aukcji obraz uległ zniszczeniu na miejscu, dolną część przeciągnięto przez niszczarkę i pocięto na paski. Niedługo wcześniej został zlicytowany za ponad milion euro. Na spektakularnej aukcji w Sotheby’s w 2019 roku cena obrazu Banksy’ego „Developed Parliament” osiągnęła rekordową sumę 11 milionów euro.
Każdy wie kim jest Banksy, ale nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości. Jest absolutnie pewne, że jest najsłynniejszym na świecie artystą graffiti, niekwestionowanym królem sztuki ulicznej. Jego prace znajdują się w przestrzeni publicznej od Bristolu po Barcelonę, od Sydney po San Francisco i cieszą się ogromną popularnością. Kiedy w Bristolu odbyło się referendum w sprawie usunięcia dzieł Banksy’ego, 97% osób zagłosowało przeciw i było jednoznacznie wyrażoną opinią na temat jego sztuki i jej obecności w przestrzeni miejskiej.
Jego prace podróżują po całym świecie, zarówno online, poprzez miliony udostępnień na platformach społecznościowych, jak i życiu realnym, w formie wystaw, w większości nieautoryzowanych przez brytyjskiego artystę ze względu na jego anonimowy status. Jednak niezmiennie cieszą się ogromną popularnością i w każdym miejscu są uznawane za sukces. Jedną z nich jest wystawa „The Art of Banksy. Without limits”.
Wystawę będzie można obejrzeć w terminie od 12 lutego 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r. „The Art of Banksy. Without Limits” Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera, Warszawa.
Godziny otwarcia:
Pon. – Pt. 11-21
Sob., Nd. 10-21
Aby umożliwić zachowanie wystarczającej odległości i zapewnić odwiedzającym jak najlepsze wrażenia z wystawy, na wystawę jest wpuszczanych maksymalnie 56 osób na godzinę.
Zapraszam Was do wykonania ze swoimi dziećmi zabawki, która z cała pewnością sprawi im wiele radości a jest bardzo prosta do wykonania.
Do jej zrobienia potrzebne będą:
Zaczynamy od ucięcia tasiemek i dokładnego przyklejenia ich do patyka. Następnie doklejamy gwiazdki po obu stronach i dodajemy do nich kolejne dekoracyjne gwiazdki. Oczywiście różdżkę można zrobić w dowolnych kolorach i z dowolnymi ozdobami- koralikami, elementami narysowanymi flamastrami itp.:)
Dobrej zabawy!
Zapraszamy na ucztę artystyczną! Będzie to jednak uczta dla oka a nie brzucha:) Wykonamy kolorowe pączki, talerzyki oraz faworki. Będą nam potrzebne następujące składniki:
papierowy talerzyk
flamastry lub kredki
nożyczki
szary papier pakowy ( do zrobienia „faworków”)
masa solna ( 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka soli oraz około jednej szklanki wody)
farby akrylowe lub plakatowe
koraliki, cekiny, drobne ścinki papieru jako dekoracje do naszych „pączków”
Najpierw należy ozdobić talerzyk a także wykonać faworki z papieru pakowego. Można je posypać prawdziwym cukrem pudrem lub mąką. Wspólnie z dziećmi przygotowujemy również masę solną, z której następnie formujemy małe pączki. Szczególnie ciekawie wyglądają takie z otworkiem w środku. Możemy je pomalować farbą, która udawać będzie lukier a na wierzchu zrobić posypkę z małych elementów. Zabawa ta świetnie sprawdza się z przedszkolakami ale i starsze dzieci doskonale się w tym odnajdą. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac małych artystów.
„Magiczny sklep” jest poetycką opowieścią, która przenosi nas w świat iluzji, fantazji
i wyobraźni. Jest jednocześnie podróżą dorosłego człowieka w świat retrospekcji, dzieciństwa, sentymentalnych przedmiotów, marzeń sennych. Spektakl łączy w sobie teatralną baśń, sztukę iluzji i teatr formy.
Zapraszamy na seanse w dniach:
Serdecznie pozdrawiamy. Do zobaczenia w Teatrze!
W związku z obowiązkiem dostosowania się do warunków prezentacji wydarzeń artystycznych uprzejmie informujemy, że na spektakle mamy dostępną ograniczoną ilość miejsc na sali widowiskowej (max. 50% miejsc na sali). Zwracamy się zatem z uprzejmą prośbą o wcześniejszą rezerwację telefoniczną biletów.
Rezerwacje przyjmuje Biuro Organizacji Widowni:
tel. 86 216 31 93, 666 383 704
Teatr wraca do gry!
Po długiej przerwie podyktowanej obostrzeniami z wielką radością otwieramy dla Was scenę Naszego Teatru. Czas rozstania wypełniliśmy pracą nad zbliżającą się premierą, wznowieniami
i nowymi projektami, które mogliście obejrzeć online. Bardzo dziękujemy za każde z wielu tysięcy wyświetleń. Wszystkie w równej mierze motywowały nas do pracy artystycznej! Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że nic nie zastąpi wizyty w Teatrze! Zapraszamy Was więc na spektakl „Królik Edward”
„Królik Edward” to spektakl mówiący o tworzeniu się więzi, narodzinach przyjaźni, miłości
i dojrzewaniu. Może… potrzebujemy doświadczeń, by zmienił się nasz sposób postrzegania świata, aby na nowo odkryć swoje człowieczeństwo i odnaleźć je w innych. Przepiękna sceniczna historia, dla młodszych i starszych widzów.
Serdecznie pozdrawiamy. Do zobaczenia w Teatrze!
W związku z obowiązkiem dostosowania się do warunków prezentacji wydarzeń artystycznych uprzejmie informujemy, że na spektakle mamy dostępną ograniczoną ilość miejsc na sali widowiskowej (max. 50% miejsc na sali). Zwracamy się zatem z uprzejmą prośbą o wcześniejszą rezerwację telefoniczną biletów.
Rezerwacje przyjmuje Biuro Organizacji Widowni:
tel. 86 216 31 93, 666 383 704